Zdravý životní styl – 1. fyzická aktivita


Zdravý životní styl – 1. fyzická aktivita

V prvním dílu o zdravém životním stylu si “řekneme” něco o pohybu a sedavém způsobu života. Protože odpovídající dietu je třeba sloučit také s fyzickou aktivitou.

Denní pohyb pomáhá kontrolovat nejen vaši váhu ale zmenšuje pravděpodobnost onemocnění např. rakovinou,  depresemi, cukrovkou, onemocněním srdce nebo špatného krevního oběhu.

 

Podle doporučení (založených na WHO), dospělý člověk potřebuje minimálně 30 minut fyzické aktivity denně o průměrně intenzitě a to 5 dní v týdnu nebo nejméně 20 minut fyzické aktivity o velké intenzitě 3 dny v týdnu. K výběru máme např. jogging, jízdu na kole, plavání, posilovnu, běhání a další. Někteří vědci jsou přesvědčení, že vystačí několik minut chůze denně, aby se zdraví výrazně zlepšilo. Např. vědci z Tchaj-wanu tvrdí, že 13-minutová procházka denně může prodloužit život o 3 roky.

 

Sedavý způsob života vede od drobných až po vážnější onemocnění. Náš organizmus nebyl naprogramován na trávení větší části dne bez pohybu. Nedostatek fyzické aktivity, hodiny strávené v kanceláři přispívá k rozvoji např. hemeroidů, křečových žil, vysokého krevního tlaku nebo cukrovky 2 typu.

Dříve nebo později sedavý způsob života může způsobit vážné zdravotní onemocnění. Desítky minut v autobuse nebo v autě, potom spoustu hodin při stole a počítači, nakonec odpočinek..před televizí. Pohodlnost, lenost, nedostatek času – nezávisle na tom, co způsobuje tak málo aktivní způsob života, výsledky jsou stejné: problémy se zdravím. Náš organizmus není schopen využít takové množství kalorií a mění je v tukovou tkáň. Ta zase postupně ničí krevní oběh, zvětšuje riziko rozvoje některých nádorů, nadměrně zatěžuje klouby a vazy. Nedostatek pohybu narušuje také průběh mnoha procesů v těle, včetně metabolismu sacharidů, spalování tuků nebo vstřebávání vápníku.

Výsledkem tedy je, že nevinné trávení času na pohovce může vést k opravdu vážným nemocem – jestliže jde o naši nejčastější aktivitu. Měli bychom si také pamatovat, že jestliže škody způsobené nedostatkem pohyby nejsou závažné, pak se dají napravit prostým zvýšením pohybu. Pokud se však vliv nedostatečného pohybu již více zapsal na naše zdraví a do našeho organizmu, je zvýšená fyzická aktivita pouze jednou částí léčby.