Imunitní systém


Imunitní systém

Zdravý imunitní systém

Imunitní systém je tvořen kompletní skupinou buněk nacházejících se v celém organizmu. Odpovídají za jeho ochranu a také kontrolují a ničí nádorové buňky.

Důležitou složkou imunitního systému jsou kůže, sliznice, stejně jako chemické látky např. hlen, slzy nebo žaludeční kyseliny. Plní funkci první bariérové ochrany, aby se zabránilo vniknutí cizích a škodlivých látek do těla.
Když imunitní systém nefunguje optimálně, roste riziko infekce a vznik rakoviny, stejně jako riziko vzniku alergií nebo zánětu.

Imunitní systém může být posílen zdravou životosprávou, pitím dostatečného množství vody, pravidelné fyzické aktivity a mentální relaxace. Tím se zvyšuje odolnost proti nachlazení, chřipkám, infekcím a nádorům, také pomáhá předejít alergiím a zánětům.

 

Poruchy imunitního systému

Projevem jsou časté a chronické infekce, rakovina, zánět ale i alergie.

Časté a chronické infekce mohou zahrnovat klasické nachlazení, chřipky, ušní infekce nebo záněty močových cest, ale i vážnější onemocnění, jako je opar, zánět průdušek nebo zápal plic. Infekci mohou vyvolat viry, bakterie, plísně a paraziti – zejména v případě, kdy je imunitní systém oslabený a nepracuje správně, aby mohl reagovat na infekce.
Totéž platí v případě nádorových onemocnění, jejichž riziko se zvyšuje v případě poškození buněk DNA. Špatně fungující imunitní systém nemůže napravit genetický materiál. Poškození DNA může mít za následek negativní působení volných radikálů, které byly vyprodukovány v organismu nebo které na nás působí z okolí, například chemické látky, záření nebo viry.

Kategorie