Jarní hit – KOPŘIVA!


Jarní hit – KOPŘIVA!

 Kopřiva je jeden z nejlepších jarních antioxidačních očišťujících šťáv z naší přírody.
Na jaře je velice dobře dostupná a hned vysvětlíme, jak moc je pro náš organizmus prospěšná.

8 důvodů proč pít čerstvou šťávu z kopřivy

1. Skvěle čistí organizmus, působí močopudně – v průběhu pití čerstvé kopřivové šťávy se mohou objevit na kůži lehké “nepříjemnosti”, což je projev očištění, takže je naprosto v pořádku. V tomto případě vyzkoušejte pít šťávu z kopřiv 2-3 týdny.
2. Čerstvá šťáva z kopřivy je skvělá pro alergiky – kopřiva působí antihistaminicky a šťáva z kopřivy je nevíce zkoncentrovanou formou. Navíc, ne každý dokáže vypít denně 3-4 čaje z kopřivy ale dokážeme vypít 50ml čerstvé šťávy. Kopřiva je také účinná při senné rýmě.
3. Šťáva z kopřivy je silným antioxidantem – je opravdu velkým zdrojem antioxidantů a k tomu ji získáme z přírody, takže není ani chemicky stříkaná ani z dovozu.  A také pomáhá snížit “oxidační stres”.
4. Šťáva z kopřivy má analgetický účinek, tedy pomáhá při dlouhodobých bolestech a zánětech – nejčastěji se také používá na obklady, ale také dnes už víme, že pití šťávy může pomoci uklidnit bolesti a záněty.
5. Snižuje hladinu cukru v krvi
6. Šťáva z kopřivy pomáhá chránit žaludek při překyselení a může tak pomoct při léčbě vředů
7. Brzdí růst prostaty
8. Pomáhá při infekcích močových cest, podporuje práci ledvin

 

JAK SBÍRAT KOPŘIVU PRO PŘÍPRAVU ŠŤÁVY? 

  1. Sbírejte kopřivy daleko od cest v čistém prostředí.
  2. Sbírejte celé kopřivy – do čaje, koktejlů, polévek vystačí 4 lístky; do šťáv doporučujeme zase stonky, protože tam je hodně šťávy. Je třeba mít samozřejmě dobrý odšťavňovač, který dokáže získat z lístků šťávu.
  3. Zpracujte kopřivy co nejdříve, vysychají velice rychle, takže čím později to uděláte, tím hůř odšťavňování půjde.
  4. Pokud se stane, že Vám zvadne, namočte ji na hodinu do studené vody a odšťavňujte až poté.

 

JAK ZÍSKAT ŠŤÁVU Z KOPŘIVY?

Nejlepší je použít odšťavňovač nízko-otáčkový. Kopřiva je velmi vláknitá a je tedy velmi těžké z ní získat šťávu, pokud bychom použili obvyklý odšťavňovač nebo mixér. Navíc levnější odšťavňovače, které nejsou vhodné pro listnaté rostliny, velice rychle zvyšují svou teplotu a tak může dojít ke zničení mnoha výživných látek, které právě chceme získat.